Exkurze do Českého ráje

Ve středu 16. června se žáci 2. stupně naší školy zúčastnili projektového dne mimo školu Příběhy Českého ráje.  Jako první navštívili Muzeum Českého ráje v Turnově. Zde proběhl interaktivní zábavný program Cesta kamene. Tato stezka provází své „cestovatele“ zábavnou formou stálými expozicemi muzea: expozicí mineralogie, drahých kamenů a etnografie. Všichni dostali pracovní list ve formě pestré skládanky a v jednotlivých expozicích ji postupně skládali. Žáci se seznámili se vznikem kamene, nalezišti, způsoby těžby, rozdílnými krystalickými strukturami, fyzikálními vlastnostmi, se způsoby určování pravosti, se způsoby opracování, broušení, leštění až po návrh šperku a jeho náročné klenotnické zpracování. Po návštěvě muzea jsme pokračovali na vrchol Kozákov. Tento vrchol je nejvyšší bod Českého ráje (744 m) a už od pravěku vyhledávaným nalezištěm drahých kamenů. Pan průvodce nám popsal vznik Českého ráje a geologické složení této oblasti. Díky parádnímu počasí jsme měli nádherný výhled na celý Český ráj a na druhé straně na Krkonoše. Ti odvážnější si mohli návštěvu tohoto vrcholu zpestřit výhledem z rozhledny. Naše exkurze pokračovala průzkumem Besedického skalního města. V tomto romantickém labyrintu pískovcových skal jsme se vydali po čtyřkilometrové okružní cestě. Seznámili jsme se s nejvýznamnějšími místy této oblasti, s historií a geologickou stavbou Českého ráje. Náročnou trasu, která trvala přes dvě hodiny, jsme všichni zvládli na jedničku. Z exkurze jsme se vrátili po 19. hodině a naši žáci si přivezli velké množství informací, suvenýrů a krásných zážitků. Poděkování patří spolku Sdružení Český ráj, Muzeu Českého ráje za připravený program a panu průvodci za příjemný a profesionální přístup k našim žákům.